1 grudnia, 2016

Top 16 ABC świec zapachowych. Optymalne korzystać ciesząc się świecą!

Mi jako miłośniczce wosków temat był do niedawna całkowicie obcy, wosk w zasadzie jest bezproblemowy… wystarczy odłamać odpowiednią ilość w zależności od intensywności wersji i umieścić w kominku, potem odpalić podgrzewacz który swym płomieniem roztopi wosk uwalniając zapach.

Gdy wosk się znudzi albo przestanie pachnieć się go po prostu usuwa i na tym sprawa się kończy.

Zdarza się tak, że jakiś konkretny zapach mocno nam przypadnie do gustu, tak bardzo że z tej całej miłości decydujemy się na zakup świecy… dużej – bo jakżeby inaczej skoro to takie big love! U mnie było ciut inaczej… otóż otrzymałam dużą świecę  w prezencie….

Woodwick „Perfect Pear” pachnie ona uroczo jak takie słodziutkie cukiereczki gruszkowe, ale takie raczej zielonej odmiany mojego ulubionego owocu, bardzo się polubiłam z świecą która wygląda cudnie, nawet wieczko ma drewniane. Gdy odpaliłam ja po raz pierwszy miałam okazje wsłuchać się w efekty dźwiękowe jakie daje – tak specyficznie strzela jak drewno w kominku?

Może moim zdaniem troszkę dźwięk przypomina mi zimne ognie moim zdaniem jest to urocze w całej świecy nie widziałam żadnych wad… no ale świeca duża to coś więcej niż wosk… jest bardziej wymagająca, ale też w tym jest pewien urok. Jak wszystko ma to swe wady i zalety ale o tym za chwilę.
Oto top 16 punktów  czyli jak dbać o świecę, jak użytkować najlepiej:

  • 1) aby dłużej cieszyć się świecą warto dbać by nie „tunelowała” powodem tego jest różnica temperatur gdzie najwyższa temperatura jest od knota a najniższa przy ściance świecy. Wyższa temperatura topi wosk który staje się płynny zaś przy ściance gdzie temperatura jest niższa wosk ma konsystencje stałą.
  • 2) Idealnie jest gdy tworzy się tak zwany „basenik” to znaczy że cała powierzchnia wosku ma płynną konsystencje taki sposób palenia świec sprawia że świeca wypala się regularnie bez zbędnych tuneli dzięki czemu czas naszej radości jest optymalnyJ
  • 3) Ilumyczyli inaczej nakładki na świece tworzą ładniejszy efekt świetlny a także sprawiają że temperatura pozwala równomiernie topić wosk a tym samym zapobiegają tunelowaniu
  • 4) Tańszym zamiennikiem Ilumy są różnego rodzaju „sweterki” które otulają świece wyrównują temperaturę co tworzy „basenik” dzięki czemu świeca wypala się równomiernie.
  • 5) Najtańszym sposobem jest owinięcie świecy folią aluminiową, najlepiej zrobić „daszek”. Ja robię taki daszek z foli aluminiowej a w około świecy owijam ręcznikiem.
  • 6) Zapalona świeca powinna stać przez cały czas palenia w jednym miejscu by podczas przenoszenia wosk nie pobrudził ścianek świecy.
  • 7) Świece palimy w miejscu bezpiecznym nie przy wietrze w okolicy firanek źródeł zapłonu… w ten sposób dbamy o bezpieczeństwo swoje i bliskich.
  • 8) Przy gaszeniu świecy ważne by upewnić się że na powierzchni jest basenik to znaczy że wosk jest płynny na powierzchni świecy to jest od knota do ścianek.
  • 9) Ważne by świecę zdmuchnąć delikatnie tak aby płynny wosk nie pobrudził ścianek świecy.
  • 10) Przycinanie knota jest ważne. Optymalnie knot ma ok 3mm. Odpowiednio przycięty knot sprawi że świeca nie będzie się kopciła.
  • 11) Przycinanie knota należy przeprowadzić gdy wosk wrócił do konsystencji stałej dzięki czemu nawet jeśli knot się ukruszy łatwiej będzie odłamek wyciągnąć. Mi wystarczy zdmuchnąć.
  • 12) Do przycinania knota można użyć specjalnych nożyc. Opis:

„Regularne przycinanie knota do zalecanych długości wydłuża żywotność świecy. Płomień świecy jest stabilny i nie kopci a sama świeca równomiernie się wypala.

Specjalna konstrukcja nożyczek zapobiega wpadaniu ściętego knota do rozpuszczonego wosku. zastosowanie: przycinanie knotów świec producent: Yankee Candle.”      1

13) Ja mam świecę Wood Wick taki strzelający podczas palenia; mi wystarczy jak ona już wystygnię to paluszkami skruszyć to spalone i zdmuchnąć resztki, resztkę obcinam nożyczkami tylko muszą być małe bo nie każde się zmieszczą, najlepiej użyć ciążek do paznokciJ ale za to pewnie wygoda mniejsza…

  • 14) Gdy nadejdzie już czasu kres, gdy świeca sie wypali, co zrobić? Nie smuć się, nie wszystko stracone:

– resztki wosku możesz wrzucić do kominka zapachowego, podgrzać i cieszyć się aromatem świecy

– możesz zbierać resztki świec, dokupić knot i zrobić swoją świecę

  • 15) Co ze słojem?Nie wywalaj słoja! Możesz go umyć, oczyścić, a następnie włożyć coś do środka, (proponuję coś z  po za branży spożywczej). Gotowy prezent możesz przewiązać wstążką
  • 16) Pani Monice z e-candlelove dziękuję za cene informacje które pomogly mi w tworzeniu tego posta, oraz za to  że przesłała mi kilka zdjęć, swoich pomysłów jak wykorzystuje opakowania po świecach, dziś szklane pojemniki  służą jej i jej bliskim:

Ktoś by dodał jakiś punkt? A może coś zmienił, ulepszył?

Autor: czerwona filiżanka

Możliwość komentowania została wyłączona.